Site icon Przywracamy Białą Tarnowską przyrodzie i ludziom

Światowy Dzień Wody – 2018

„Jestem wodą…” – nowa rola Penelope Cruz

Jestem… wodą – z ciepłym latynoskim akcentem mówi Pelenope Cruz na tle efektownego zdjęcia wodospadu. Jestem oceanem – tym razem Han Solo z Gwiezdnych Wojen, czyli Harrison Ford ochrypłym głosem zaczyna inny film. Mówią o mnie… Natura, niektórzy nawet… Matka Natura – mówi Julie Roberts, którą znamy z takich filmów jak “Erin Brockovich”, czy “Sierpień w hrabstwie Osage”.

Filmy są krótkie – zawierają tylko podstawowe przesłania. Powstały głównie po to, byśmy mogli usłyszeć, że wielcy aktorzy, których zna i podziwia świat są po stronie ludzi rozumiejących, że nie ma przyszłości bez naturalnego środowiska. Jak mówi w swoim filmie Julia Roberts: „Ludzie Naturze nie są potrzebni, ale ludziom jest ona niezbędna” (cytat z jednego z filmów). Posłuchajcie tych głosów – naprawdę warto.

           

Światowy Dzień Wody to jedna z takich chwil, kiedy wiele osób, instytucji i organizacji na świecie próbuje skupić uwagę innych na problemach środowiska, promuje troskę o jego stan, proponuje działania ochronne i pokazuje jego potencjał do radzenia sobie z zagrożeniami. Światowy Dzień Wody jest obchodzony od 25 lat – zawsze 22 marca. Każdego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, która patronuje tym dniom wyznacza temat – hasło, które odzwierciedla jeden z ważnych problemów dotyczących z wodą. W tym roku Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem NATURA dla WODY. W zeszłym roku pytanie brzmiało: Dlaczego marnotrawimy wodę?”, kilka lat wcześniej „woda dla miast”, kiedy indziej „Woda i kultura”.

Dlaczego taki temat?

ONZ chce zwrócić uwagę na to, że zapominamy o Naturze, przyrodzie, naturalnym środowisku, jako potężnym mechanizmie, który potrafi radzić sobie z wieloma zagrożeniami. Z ewolucyjnymi, czy nawet nagłymi zmianami otoczenia. Mentalna amnezja społeczna, z jaką od lat mamy do czynienia doprowadziła do wielu nękających nas na co dzień problemów, takich jak dramatyczne zanieczyszczenie wód, częstsze niż dotąd susze i powodzie oraz erozja gleb. Paradoksalnie, bo ogromny potencjał do rozwiązywania tych problemów ma właśnie środowisko naturalne, czyli NATURA. Dlatego wszystkie materiały promocyjne ONZ w tym roku są opatrzone efektownym i wiele mówiącym tytułem:

Odpowiedzi szukaj w Naturze

Na stronach organizacji zajmującej się Światowym Dniem Wody dostępnych jest kilka okolicznościowych plakatów.

Każdy z nich zawiera tekst: W jaki sposób ograniczyć powodzie, susze i zanieczyszczenie wód? Najlepsze rozwiązania oferuje natura.

Celem kampanii jest rozpowszechnienie wiedzy o rozwiązaniach, które naturalne środowisko oferuje. Wiąże się to, między innymi, z odwracaniem niekorzystnych zmian, albo utrzymywaniem naturalnych procesów, takich jak retencja naturalna poprzez: przywracanie rzekom ich terenów zalewowych, odtwarzanie terenów podmokłych, nasadzanie drzew i krzewów, unikaniu uszczelniania powierzchni terenu itd. Te działania łagodzą skutki zmieniającego się klimatu, prowadzą do poprawy bilansu wodnego i zmniejszają wspomniane zagrożenia, są efektywne z punktu widzenia bilansu kosztów i korzyści oraz   istotnie wpływają na poprawę warunków zdrowotnych ludzi.

Jak obchodzony jest ten dzień?

Ten dzień można obchodzić na wiele różnych sposobów. W sferze instytucjonalnej są to zwykle seminaria, spotkania i wystąpienia ważnych osób z regionalnego lub krajowego establishmentu. Od tych osób zależy, czy mają coś do powiedzenia, czy nie.

Czy są różnice między obchodami podobnych świąt  w Polsce i w krajach należących, nazwijmy to, do grupy krajów tzw starej demokracji? Różnice bywają zasadnicze. U nas są to zwykle bardzo poważne spotkania, adresowane do naukowców, ekspertów i specjalistów. Inną formą są spotkania organizowane dla mieszkańców.

Na świecie bywa podobnie, ale przeglądając Internet można odnieść wrażenie, że organizuje się więcej spotkań dla zwykłych ludzi, ze zróżnicowanym programem i próbą integrowania różnych środowisk. W tym roku na uniwersytecie Waterloo w Kanadzie będzie się spotkanie z okazji Dnia Wody, którego głównym punktem programu będą „Wodni bracia” (The Water Brothers) – dwójka młodych mężczyzn, wielokrotnie nagradzanych za swoje prace, którzy podróżują po świecie i realizują filmy o wodzie: problemach i ciekawych rozwiązaniach. Potem zaplanowano panel dyskusyjny na temat: „Zielona infrastruktura – wszystko o niej wiemy. Tylko dlaczego nasze miasta jej nie wykorzystują?”. Weźmie w nim udział profesor i samorządowiec (były burmistrz) jednocześnie, architekt krajobrazu oraz inżynier specjalista od zasobów wodnych. Zaraz potem odbędzie się sesja plakatowa dla studentów, w czasie której najlepsi dostaną nagrody w wysokości 150$ (w pięciu kategoriach), potem wystawa fotograficzna z nagrodami po 50$ w kategoriach „Woda i dzika natura”, „Woda i cywilizacja”, „Krajobraz wodny” …. W hallu przewidziano stoiska dla samorządów i organizacji pozarządowych. Na uczestników czekać też będzie darmowy lunch. Warto się zarejestrować przez Internet, bo wśród zarejestrowanych uczestników zostanie rozlosowana nagroda.

W Polsce takich spotkań nie ma wiele, choć są działania pokazujące, że potrafimy coś zrobić razem. Przykładem jest Klub Gaja, który razem z Katowickimi Wodociągami, Strażą Miejską i innymi organizacjami organizuje piknik zatytułowany „Wodopój w Katowicach”, który odbędzie się 21 marca o godzinie 10 na rynku w Katowicach. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych, a całość poprzedzi akcja edukacyjna w szkołach, w ramach której uczniowie wykonają prace, które potem zostaną zaprezentowane w czasie pikniku. Czekają ich też różne atrakcje w rodzaju picia wody z archaicznego saturatora, czy tez drukowania loga dnia wody na bawełnianych torbach na zakupy.

Podobną imprezę organizują 25 marca wodociągi opolskie, w czasie której przewidziano zabawy, występy, prelekcje i inne atrakcje. Poza samym przedsiębiorstwem wodociągowym zaangażowana jest w akcję Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Lalki i Aktora, Pływalnia Wodna Nuta i RZGW.

Czy można coś jeszcze zorganizować?

Nigdy nie jest za późno. Tak naprawdę ten dzień, przez jego uniwersalne przesłanie, można rozciągnąć na cały rok. Dla celów promocyjnych ONZ oddaje wszystkie materiały, jakie wykorzystano do zrobienia plakatów, czy tzw. kart informacyjnych. Link do tych materiałów, posterów i kart jest tutaj  (Uwaga! to spakowane około 100 Mb obrazków).  Można z nich przygotować każdy z pokazanych wcześniej plakatów. Spróbowaliśmy zrobić taki plakat sami – trwało to pół godziny.

 

Dla nas – uczestniczących w projekcie udrażniania rzeki Białej Tarnowskiej ważne jest to, że obecne hasło Światowego Dnia Wody pasuje do tego co projekcie realizujemy. Zbliża się wiosna, łatwej będzie wyjść czy pojechać w teren i obejrzeć poszczególne inwestycje realizowane w projekcie. Do czego wszystkich serdecznie namawiamy.

Exit mobile version